W dniach 20 – 21 września 2024 w siedzibie Centrum Językowego UJ CM przy ul. Radziwiłłowskiej 4 odbyła się 1. międzynarodowa konferencja pt. „Languages in Medicine: Teaching, Testing, Practice” (Języki w medycynie: nauczanie, testowanie, praktyka).
W konferencji uczestniczyły osoby z różnych uczelni medycznych w Polsce i za granicą, jak również z polskich i zagranicznych instytucji edukacyjnych czy biur tłumaczeń.
W pierwszym dniu konferencji mieliśmy przyjemność i zaszczyt wysłuchać wykładu otwierającego wygłoszonego przez Ros Wright, znaną i cenioną autorkę podręczników do nauczania języka angielskiego medycznego. Ros Wright opowiedziała nam o specyfice wywiadu medycznego w weterynarii, nakreślając podobieństwa i różnice pomiędzy tą formą komunikacji a komunikacją w standardowej praktyce lekarskiej. Ta prelekcja uświadomiła nam, jak ważne jest, abyśmy słuchali uważnie i aktywnie w każdej sytuacji.
Zarówno pierwszy, jak i drugi dzień konferencji był wypełniony różnorodnymi wystąpieniami w formie referatów oraz warsztatów.
Prelegenci wygłosili prezentacje poświęcone nowoczesnym i aktualnym zagadnieniom (użycie sztucznej inteligencji w nauczaniu języka medycznego, projektowanie nowoczesnych zdalnych kursów języka specjalistycznego), odnieśli się twórczo do konceptów już znanych (podejście leksykalne w praktyce, uczenie się oparte na problemie), a także przedstawili wyniki swoich badań (badania ankietowe wśród węgierskich studentów kierunków medycznych, rola certyfikacji w języku medycznym).
Autorzy warsztatów zaprezentowali, jak aktywnie i efektywnie dla naszej pamięci ćwiczyć nauczanie słownictwa i wymowy; udowodnili, że wystarczą dwa proste słowa (a czasem ich brak), aby uatrakcyjnić z pozoru zwykłe zadawanie pytań; starali się odpowiedzieć na pytanie, czy sztuczna inteligencja jest przyjacielem, czy wrogiem nauczyciela; a w końcu pokazali nam, jak nauczać bezboleśnie (dosłownie!), zachowując harmonię zdrowego ciała i umysłu.
Ponadto uczestnicy konferencji mieli okazję zwiedzić Kraków podczas specjalnie zaplanowanego spaceru z przewodnikiem oraz nawiązać kontakty w trakcie uroczystego bankietu w historycznym budynku Collegium Medicum znajdującym się w samym sercu Krakowa.
Konferencja „Languages in Medicine: Teaching, Testing, Practice” stała się zatem unikatową platformą do wymiany doświadczeń i specjalistycznej wiedzy, a jej pierwsza edycja zapoczątkowała cykl dalszych owocnych spotkań w niedalekiej przyszłości.